Меню

Погода в Андріївці
Мармузовичі (Андріївка) 

Благодійний фонд
Благодійний фонд «Авангард» – фонд підтримки і розвитку громади села Андріївка. Це неприбуткова організація, яка тісно співпрацює з місцевою сільською радою і діяльність якої спрямована на реалізацію проектів у сфері охорони здоров'я андріївчан, шкільної освіти і дошкільного виховання, культурно-оздоровчого та духовного розвитку андріївської громади. Голова правління фондом – Іванців Надія Семенівна, вихователь ДНЗ «Барвінок». Фонд проводить свою діяльність відповідно до Програми, що складена згідно зі Статутом і функціонує виключно з благодійних внесків на рахунок фонду. Контактні дані: bf_avangard@meta.ua

Читати далі >>


Категорії розділу
Наші за кордоном [38]
Історія нашого села [3]
Наша школа [30]
Спорт [25]
Культура [8]

КАЛЕНДАР СВЯТ
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Головна » Статті » Історія нашого села

У категорії матеріалів: 3
Показано матеріалів: 1-3

Сортувати по: Даті · Назві · Рейтингу · Коментарям · Переглядам


Башко Ярослав Олексійович

Деякі події в Андріївці під час ІІ Світової війни

Інформація на основі інтервю

Автор – Світлана Кухар Василівна

Респондент – Башко Ярослав Олексійович ( *1938 р.)

         У 30-х рр ХХ ст. у селі Андріївка молодь намагалася організовувати культурні заходи, було організовано  "Просвіту , де проходили різноманітні концерти, фестивалі та інше. Проте представники ворожої радянської влади намагалися знайти цю активну молодь, знищити молодий активний потенціал, що їм і вдавалося.

      З Андріївки планувалося забрати 3-х людей, проте взяли лише 2-х : Крита Олексія і Стеця Івана. Далі ці люди були замордовані у Золочеві. Згодом у село Андріївку оголосили родичам прийти, впізнавати і забирати трупи. Закатовані були покидані у яму, і спалені ще з допомогою бензину. (про одного із вбитих Івана Стеця : "… був покатований як : язик був відрізаний, вухо було обрізане, там порізане то всьо…” [респондент- Башко Я.О.]).Крит Олексій був не опізнаний зовсім, тіла не знайшли. На знак їхньої загибелі були насипані могили ( зараз - вул.Центральна), на яких проводилося посвячення, де лунали патріотичні промови.

    Молодь, побачивши ці репресії, вбивства, почала організовувати УПА. До неї вступили такі люди : Башко Марян (*1924р.), Каліновський Микола, Постолюк Іван, Кулина Василь та інші. Вступаючи до УПА молоді люди проходили випробування. Проте часто, мусивши виконувати важкі завдання, деякі з членів відмовлялися від участі.

       Представники радянської влади переслідували Башко Маряна. Наказували вийти з УПА, здатися. Проте він був проти , не здавався, не зважав на шантаж, що його родину репресують. Навіть батько просив сина здатися, а він казав : "… я загину, своє життя віддам, вас "вбю,а тим катам я не здамся”[респондент – Башко Я.О.] . Таки не здався, батька й матір у 1946р.(16 березня) вивезли в Сибір ( Башко Олексій та Олександра), проте вони через багато років повернулися живими на батьківщину. Так сталося не з однією андріївською сім'єю, та далеко не всі повернулися, і далеко не всі доїхали живими.

Історія нашого села | Переглядів: 738 | Додав: Andzhey | Дата: 23.08.2011 | Коментарі (0)

Андріївка - до 1630 року Мармузовичі, у 1630-1946 рр. – Ферлеївка, з 1946 р. – Андріївка. Перші письмові спогади про Мармузовичі датуються 1470 р. Протягом всього 15-16 століття на землі Галичини неодноразово нападали кримські татари. Орда захоплювала здобич, грабила, все руйнувала і знову поверталась в Крим. Так в 1578 р. село цілком зруйнували кримські татари. Після його відбудови в 1630 воно стало містечком Ферлеївка. З тих часів про містечко нагадує лише назви деяких із вулиць, які зберегли свою назву – Передмісця, Шляхетна. Офіційна назва села в польських документах Фірлєїв, і походила від імені власника села німецького графа Фірлея Хто були ще раніше власниками села невідомо. З дня свого заснування і до 1772 року Ферлеївка находилась під польським пануванням і відносилась до Бузького або Золочівського повіту. В 1648-49 рр. козацькі війська Богдана Хмельницького ( разом з татарськими загонами) вели визвольну війну з поляками на західноукраїнських землях за державність України. Все це супроводжувалось пограбуваннями і розгромами міст і сіл. В жовтні 1648 року козацькі і татарські війська розгромили Красне. В серпні 1649 року Б. Хмельницький з татарами мав бій з військом польського короля Яна Казимира під Зборовом. В той же час окремі татарські загони розсіялися по Золочівщині і грабили села. Так 13 серпня 1649 р. татари спалили Ферлеївку і вирізали народ. Село поступово відроджувалось. До села належав присілок Мармузовичі (Мармо зівка). В Ферлиївці і в Мармозівці знову були побудовані церкви. У другій половині 18 століття Польща переживала занепад і втратила свою державність. Територію польської держави поділили Прусія, Росія і Австрія. До Австрії відійшла вся Галичина. Так з 1772 року Ферлеївка опинилась в королівстві Галичина Австрійської імперії, в складі Золочівського округу. В цьому стані село находилось до 1867 року. За часів Австрійської імперії проводились різні реформи, зростала економіка, дещо полегшала доля селян. В 1783 році в селі було скасовано кріпацтво, його замінили панщиною. З 1790 року в церквах ввели метричні книги для обов’язкової реєстрації всіх народжень (христин), шлюбів і похорон. І зараз ці метричні книги з 1790 року з церкви Ферлеївки і церкви Марможовичі находяться в Державному історичному архіві у Львові. В них можна знайти чимало цікавої інформації про своїх предків. (автор цих стрічок мав можливість працювати з цими документами). На початку 1800 років в селі була відкрита однокласна школа. Розвиток капіталізму в Західній Європі, виступи селян змусили Австрійську імперію провести земельну реформу. В 1848 році в селі була ліквідована панщина, і земля перейшла у власність хліборобів (з поступовим викупом). Найбагатшими людьми того часу в селі були поміщики Штебновський, потім Оскар Шнель..  
Історія нашого села | Переглядів: 955 | Додав: ---- | Дата: 19.04.2011 | Коментарі (0)

Історія нашого села

  Село Андріївка до 1630 року мало назву Мармузовичі, з 1631 по 1946 – Ферлеївка, а з 1946 село носить назву Андріївка. За переказами старожителів село з'явилося на місці зруйнованого татарами міста. Про те, що колись на місці села було місто, свідчать такі факти: в селі до цього часу є назви вулиць Передмістя, Шляхетна; під час розкопок з землі витягають величезні камені, уламки з добротних будинків, речі, якими користувалися городяни. В центрі села є западина, яка говорить про те, що колись там був костьол, а їх в селах не будували, було дві церкви (одна із них дуже стара). Стару церкву поставила поміщиця, вдова графа, якому належало село і який перший, після навали татар побудувався на цьому місці. Звідси і назва села Ферлеївка, від прізвища знатного графа, німця по національності, Ферлея. В 1846 році була ліквідована панщина. Сільський уряд став ділити землю. Неподільна земля залишилась панові. Найбагатшими людьми села були поміщики, власники фільварків, Стебновський, а після нього Оскар Шнель. Особливо тяжкою була доля наймитів. Багато людей покинули свої домівки, рідних і виїхали шукати кращої долі за океан. До 1939 року в селі була гуральня, млин, цегельня, які належали пану Шнелю. Сучасна Андріївка – одне з найбільших сіл району за площею, по чисельності населення (станом на 01.01.1997 в селі проживало 1448 осіб) і по кількості новобудов

Історія нашого села | Переглядів: 668 | Додав: ---- | Дата: 19.04.2011 | Коментарі (1)

Реклама
Тут може бути Ваша реклама

Друзі сайту
ФК "Сокіл" Андріївка

Час життя сайту

Наша кнопка


Copyright Jadro © 2024 Вхід